28 september 2010

Teemamatk nr. 2 - Metsagurmee

Valgejõe>Kotka
24.-26. september
Mattias, Priit

Võtsime plaani veel enne eepilist Rootsi seiklust kerge ettevalmistusmatk teha. Tahtsime koguda veidi kilometraaži, saada fotovarustusega rohkem sinapeale ning katsetada uut matkavarustust, mis vahepeal soetatud sai ja juba tükk aega kasutamist ootas. Mõnusaid vesiseid sügisilmu oodates lootsime oma uued dry bagid proovile panna ja kuna hankisin ka multikütusepõleti ning poti-pannikomplekti, pidasime vajalikuks neile korralikult valu anda!

Nõudekomplektiks sai valitud Primuse terasest Gourmet II set, kus tavapärasele kahele potile lisaks mitte nii tavapärase olemisega pann. Olin lugenud selle panni ebatavalisest kaalust, kuid kõik märgid viitasid sellele, et too on vaid selliste inimeste jutt, kelle jaoks alumiiniumist asjad on kerged ja terasest loomulikult rasked, kuigi konkreetseid tooteid võrreldes on nende kaaluvahe vaid 10%. Kodus komplekti karbist väljas võttes üllatusin, kui kerge võib üks terasest pott olla ja kui raske on suudetud üks pisike pann teha. Nimelt on see tõeline gurmee-pann, väga paksu kolmekihilise põhjaga, mis põleti pisikese täpina põleva leegi kuumuse imeliselt üle panni jaotab. Ega muud valikut jäänudki, kui selliste nõude vääriline gurmeematk teostada!

Matka sihiks võtsime Valgejõe Peterburi maanteest põhjapoole jääva lõigu, mille keskel paikneb
Tarkovskilikku taimestikuloori mähituna vana ja lagunev akvedukt. Fotondusele olid meil seega suured ootused. Bussilt hüppasime maha kusagil mainitud maantee ääres ja imekombel sõitsime plaanitud punktist vaid tükki viie kilomeetriga mööda. Kõmpisime Valgejõe külani ja tegime udusse mattunud heinamaast juba esimesed hämaravõtted. Üksildane kruusatee, mida mööda rändasime, otse jõe kallast mööda ei loogelnud ning sobiva lõkkepaiga leidmiseks keerasime väikest metsarada pidi teelt maha. Läbi pilkase pimeduse hakkas kaugusest kostma mühinat. Hetk hiljem lõppes puuderivi ning meie jalge ees laius tühjus. Olime endi suureks üllatuseks jõudnud liivase järsakuni ning meist üle kümne meetri allpool lookles kivide vahel võimsalt mühisedes lai Valgejõgi. Tasapisi hakkas täiskuuvalgus jõe vastaskaldal olevat heinamaad
ning selle taga laiuva metsa piirjooni välja joonistama. Vaade oli imeline!

Öö oli ilus, metsaalune kuiv ning kividest laotud mõnus lõkkeplats juba olemas. Küpsetasime sütel värske tüümiani, sibula ja küüslauguga käntsaka veiseliha ning kerge rukkikukli ja mekkisime sinna kõrvale head veini. Juttu jätkus varahommikuni...

Silmad avasin Mattiase üürgava äratuskella peale juba varakult ning jäin argipäevase harjumuslikkusega ootama, et ta selle snoozima paneks ja seda lüket teab kui palju veel kordaks. Nagu nägin, oli temal aga hoopis teine taktika, nimelt äratuskella täielik eiramine. Võibolla ei olnud see helin talle läbi ta sügavate norsete lihtsalt eristatav.

Nii üksikute unetundide najal ei olnud ma veel nähtavasti rem-uneni jõudnud ja tõusta õnnestus üsna valutult. Haarasin spinna kaenla ja tõttasin jõge avastama. Minu suureks pettumuseks oli Valgejõgi siinmail vägagi erinev sellest, mis ta Põhja-Kõrvemaad läbides on. Mõnusalt lai oli ta küll, kuid kohutavalt madal. Kalu oleksid kõik siin juba kaugelt näinud.

Spordi huvides panin siiski kergema haugika otsa ja otsustasin siin-seal mõned visked teha. Põnevust oli omajagu. Landi iga teise sammaldunud kivi taha takerdudes jättis minu naiivne kalamehesüda ikka ja jälle paar lööki vahele. Oleks nagu terve jõe tühjaks püüdnud! Siis aga juhtus midagi õige ootamatut. Jõe vastaskalda sügavamast sopist lanti läbi kerides käis juba teistmoodi jõnks ning mõne hetke pärast haaras landile järele sööstev kala seda teist kordagi. Kahe kolmeharulise konksuga landi külge ta sellise usina üritamise järel muidugimõista ei takerdunud. Tegin teise kiire ja täpse viske ning käes see kala oligi! Päris haugi moodi see tunne küll ei olnud, kuid seda, et see ilus suur täpiline jõeforell oli, on raske uskuda siiani.

Liikusin veel mõnda aega peale seda rahlikult mööda jõekallast allavoolu ja nautisin sealset maastikku. Sügishommikud metsas on ainulaadsed - sellist rahu ja vaikust muudel aastaaegadel millegipärast ei tunneta. Leidsin ka ühe veidi sügavama jõelõigu, kuhu oli paras end kasta. Mattias pidi seega traditsioonilise aamu-uinti hiljem üksi teostama ja veeloom, nagu ta on, tegi ta seda muidugi topelt.

Selle aja peale, kui Mattias oma luugid lahti venitas, olin juba hommikusöögiks ettevalmistusi tegemas. Kohvivesi läks lõkkele ning panngi vaikselt tulele. Pannile läksid õhukeste viiludena küüslauk ja silbul ning seejärel lepasuitsusink. Meega koorekohv juba tassis, läksid lõkkele ka oad, seejärel pannile veel muna ning lõppeks võis praetud sepik.

Päeva algus oli vaatamata kohutavale ilmale ääretult meeldiv olnud. Loodetud foto- ja matkailmast polnud aga haisugi. Ei tibagi vihma ning lauspäike... Õnneks on meeleolu septembri lõpus metsas sellele vaatamata vägagi sügisene ja teel Nõmmeveskile vaated kõrgelt üle jõe kirjeldamatud. Akvedukti all mühisev juga ülerahvastatud ei olnud ja saime kogu paiga kenasti kaaperdatud. Laiutasime mööda jõge risti-rästi, et siiani võtmata klišeefotod ikka tehtud saaks ning lõpuks kargasime joa alla ujumagi. Mattias ronis tagatipuks kogu kunagise hüdrogeneraatori toruvõrgustiku läbi.

Edasi võtsime suuna mööda jõge Kotka poole, et teel sinna järjekordne hitt-ööbimispaik leida. Mina püüdsin põgusalt kala, et plaanitud uhhaa veel enne hämarat valmis keeta ning Mattias meisterdas oapurgist bushcookeri. Ülejäänud tunnid kulusid marsruudi ja ilmakaarte üle vaidlemisele. Supiahven seekord saamata, otsustasime jõest eemalduda ja Vasaristi oja äärde laagrisse jääda, et järgmine päev veel korralik fotoshoot läbi viia. Maastik oli seal uskumatu, alt jõe äärest võtsime ühe jutiga üles minnes müstiliselt palju tõusumeetreid. See küngas oli tubli tükk maad kõrgem ja järsemgi, kui suurimad Põhja-Kõrvemaa oosid. Vaadet ei hakka kirjeldamagi...

Veel enne pilkast pimedust naeratas meile järjekordselt tohutu õnn. Leidsime raja äärest kaks kõikide seente kuningat - suurt sirmikut! Muna läks küll hommikusöögiks ning jahu õhtukukliks, kuid võid oli meil praadimiseks veel küllaga. Ööbimispaik tiheda samblase kuusemetsa all valitud, viskasime sirmikud kerge ürdisoolaga pannile. Järgnenud hetkedel ei suutnud meist kumbki üht ainsatki rooga meenutada, mis paneeritud sirmikust paremini maitseks. Ei suuda seda siiani!

Seejärel küpsetasime lõkkel forelli, mis oli kahele vägagi paras. Küljed tõmbusid kuldpruuniks ja nahk kenasti liha küljest lahti. Mattias pistis krõbedad uimed ja pisikeste pehmete soomustega nahagi pintslisse. Kaasas olnud mõnede kastmes kanatiibadega õnnestus meil gurmeepann tõsiselt proovile panna. Pärast lõkkes käiku oli see kaetud paksu kõrbekihiga. Peale öist samblakihi all ligunemist tõmbasin osava näpuliigutusega kõrbekooriku nagu Fairy reklaamis puhtalt maha. Kohe näha, et Eestis toodetud ;)

Järgmisel hommikul oli uni õige magus. Magasime poolde lõunasse välja, kuigi öö jooksul oli saabunud oodatud fotoilm. Taevas oli kenasti pilvine ning aeg-ajal tibas kerget uduvihma. Keetsime järjekordse suurepärase hommikukohvi, ainuüksi mille pärast tasuks end igaks võimalikuks ööks metsa vedada. Tagatipuks oli Mattiasel kaks UL-doosi pähkli-šokolaadikreemi, mille kuklitega ära sõime. Jätkasime traditsioonilise tatrapudruga rohke või ning ürdisoolaga, mis Mattiase köögivarudest vist kunagi ei taha otsa lõppeda.

Kui me asjad kokku pakkisime ja Vasaristi joale suundusime, ootas meid ees täielik võlumaa. Oja on endale aastatuhandete jooksul paekiviklinti sügava ja sünge sängi uuristanud ning kõrgusest pea kohale sirutuvad haavapuud joa astangud ja kogu sängi põhja oma imeliste lehtedega üle kullanud. Nii eraldataud oli see paik kogu ülejäänud lokkavatest Lahemaa metsadest. Enne juga tükk maad salajõena kolgev oja oli nii puhas, et jõime seda karget vett sealtsamast.

Nagu arvata võis, kulus kogu pealelõuna pildistamisele. Vahepeal liitus meiega üks kaasfotograaf, kel Mattiasega pea üks-ühele varustus. Samal ajal, kui muljeid vahetasime, lipsas joa alt välja üks nirgi-taoline loomake, kes end kohe üldse segada ei lasknud ning toimetas tükk aega siin-seal ringi. Loomulikult ei olnud meist kellegi teleobjektiivi kaasas, kuid valgust oli seal nii vähe, et liikuvast objektist suurt pilte teha poleks saanud niikuinii.

Kui meil kõhud lõpuks tühjaks hakkasid minema ning päev juba õhtusse asus, oli aeg suurepärasele tripile viimane gurmeeline punkt panna. Olime teelt korjanud peotäie kukeseeni ning alles oli meil ka tükk suitsusinki. Sättisime paja sealsamas joa ees tulele, Mattias kenasti kivide vahele Z-laiditud lamamistoolil pikutamas. Nagu poole pastakeetmise ajal selgus, olin kütet kaasa võtnud justnimelt nii palju, et see nüüd otsa lõppeda otsustas. Närv kergelt must, vedasime asjad kiiruga kõrgest ning järsust trepist üles metsa veerele, kus kunagisel lõkkepaigal okstest parajalt väikese lõkke süütasime. Toetasime panni-potid kenasti kahele kivile ja õhtusöök oli suurepäraselt päästetud! Pannile läksid jällegi sibul-küüslauk, lisaks sink ning kukeseened. Vahukoor juurde ning kogu kupatus pasta peale. Tasakaal sai nii hea, et võrdselt võis eristada kõiki häid maitseid. Puudu jäi seekord vaid vastav vein...

Peale sööki hakkasime Kotka poole liikuma, et veel viimasele bussile jõuda. Nautisime tee äärest veel vaadet järsakult üle Valgejõe ja metsade ning jõudsime Kotka bensiinijaama paraja ajavaruga. Nahk kõndimisest kenasti soe, võtsime väikesed preemiaõlled ning otsustasime peale hetkest mõtlemist veel viimast korda lähedalasuva tammi paisutatud jõelõigus ujumas käia.

Värsketena ning imeliste kogemuste võrra rikkamatena astusime juba pimedas uude ning pea tühja bussi, mis meid tagasi Tallinna viis.

21 september 2010

Läti rattatripp

22.-25. august
Sigulda>Võnnu>Valga
Mart, Mattias, Priit

Rattamatk on üks ääretult vägev ajaviide! Mis mitte kuidagi ei seleta fakti, et eelmise, väga viljaka matkaaasta ettevõtmistest mitte üksainuski jalgratta seljas teostatud ei saanud. Õnneks võttis sel aastal Mart kenasti initsiatiivi ja pani meile kokku matka Lätis. Esialgsest 9 päevast sai ajapikku küll 4, kuid seda on siiski palju enam, kui viimase mitme aasta peale kokku ;)

Päev 1


Alustasime oma retkega pühapäeva varahommikul Balti jaamast, kust rongid meid läbi Valga lõunanaabrite kuulsa Siguldani viisid. Kodumaise rongi lõpp-peatusega Valgas astusime neljaks pikaks päevaks otsekui teise dimensiooni. Rattad üle perrooni Läti rongile tõstetud, käisid rongiuksed Mattiase kukla taga sellise laksuga kinni, et tal p****karvad ukse vahele pidid jääma. Pileteid kirjutati siinmail käsitsi ja varustati arvatavasti ka notariaalse kinnitusega, sest aega võttis see protsess mõõtmatult kaua. Tunnistan, et eelarvamused meie kallite naabrite suhtes olid mul suured, kuid tripi lõppedes said nad kõigi ootuste vastaselt tubli varuga seljatatud!

Siguldas pikemalt peatuda, et losse-särke-värke kaeda, meil plaanis polnud, kuid kohaliku restoraniburksi ja vaadiõllet pidime ilmselgelt degusteerima. Enne aga tiirutasime veidi ringi ning enese suureks üllatuseks leidsime täiesti viisaka infopunkti. Selgus, et Siguldast Ligatnesse viis lisaks pikkadele igavatele kruusateedele Gauja (Koiva - toim :P) jõe ürgorgu läbiv matkarada, mis tähistatud ka rattasõbralikuna. Naersime veel heanaaberlikult lätlaste hinnagu üle rattaga see kahekümnekilomeetrine jupp viie tunniga läbida ja tublide rahvasportlastena lõpetasime selle ise arvatavasti paari tundi veelgi hiljem.

Raja alguse leidmisega oli veidi tegemist, sest teadmata põhjusel polnud see mingilgi viisil tähistatud ja nagu hiljem selgus, kehtis see ka ülejäänud matkaraja kohta, kuigi seda infopunktis suurelt reklaamiti. Õnneks ostsime kaasa väikese kaardi, et raja algus üles leida. Ega sest rohkem abi ei olnudki, sest paljud edukat orienteerumist võimaldavad objektid, nagu näiteks teed, olid otustatud sinna märkimata jätta.

Matkarada ise oli väga põnev ja väga ilus. Laskumine jõe äärde orgu toimus mööda üüratult pikka ja järsku tulvavete poolt uuristatud kanalit. Nagu tellimise peale oli ilm sombune ja sadas mõnusat peent vihma. Mattias, va Rambu, ei võtt vihmajopetki üll ja kärutas oma puuvillase pikee väel hilisõhtuni välja. Jõgi, mis meid enamasti saatis, oli uskumatult lai, sügavpruun ja salakaval. Voolu tugevusest selles koljatis sai aimu alles sinna sukeldudes! Jõgi oli pealtnäha rahulik, aga vool väga tugev, meenutades sellega Doonaud, ja vesi augustikuu kohta uskumatult külm. Ujumas käisime loomulikult seda rohkem.

Teedjätkates hakkasime tajuma Läti erinevust Eestist. Nimelt on seal pinnavorm tunduvalt künklikum, kui meil. Tundus, et ainult üles-alla sõidamegi. Külaarhitektuur oli samuti väga erinev ja kindlasti vägagi eriline, meenutades Peipsi-äärseid põnevaid hooneid. Nood olid enamasti suured ja idüllilised, paljuski maakividest, kivikatustega, igaüks hoopis omaette moega ning kui taastatud, siis kindlasti mitte peno ja katusepleki abil. Raske oli pilku teel hoida, nii köitev oli kogu ümbritsev!

Kui õhtu endast märku andma hakkas, jõudsime rajalt eksimise kiuste Ligatnesse ja ületasime tolle külje alt voolava Koiva jõe toreda suure parvega. Leidsime hõlpsasti teisel pool jõge märgitud laagriplatsi ning sättisime end pimenenud ja selgineva taeva all kenasse puhtasse puhkepaika sisse. Väsinumad poisid kolisid end peale maitsvat õhtusööki telki unele ning ülejäänud istusid ja heietasid lõkkevalgel veel tükk aega, kuni uni nemadki võttis.

Priit

***

Päev 2

Hommik Koiva jõe kaldal oli ilus. Hommikuujumise järgselt järasime veepuuduse tõttu vaid võileibu ning selleks, et viimaseid alla loputada hakkasime edasi pedaalima, sihiks Cesise linn. Janusse me ei jäänud, sest ca viiendas talus oli olemas peremees ja ning töötav kaev.

Külm vesi mõjus justkui raketikütusena, mis meid ligi viiekümneste tunnikiirustega Raiskumsi külapoodi aitas vedada. Läti esimene poekülastus tekitas kõigis positiivseid emotsioone. Sai proovitud kohalikku alust, kvassi ja saldejumpsi ning tuleb tunnistada, et kuuevarbalised oskavad head kraami toota.

Veel enne legendaarse Cesise külastust otsustasid teised end veel Koivas loputada, sestap pidime liivarannale jõudmiseks läbima roojase metsatuka. Loomulikult ei külastanud me ses ajaloolises linnas ühtegi vaatamisväärsust, vaid tormasime esimesse kaubanduskeskusesse kohaliku õlleletiga tutvuma. Läks jällegi degusteerimiseks ning pärlite avastamiseks.

Päevakava nägi ette ööbimiskoha Valmiera lähedal ja sinna oli veel ca 30 km vaheldusrikkal maastikul. Teejuhina tahtsin ka veidi kõva meest mängida ning ilma kaardi abita sihtpunkti jõuda, aga loomulikult viis esimene viiekilomeetrine lõik tupikusse. Selleks, et Priit ja Mattias mind eksituse eest lihtsalt maha ei lööks, tuli nende rahustuseks leida sobiv lõunasöögi ja ujumiskoht.

Nagu ikka, toimus peatus jällegi 452 km pikkuse Koiva jõe liivasel kaldal, kus meiega liitusid kohalik koer ja kass. Viimane otsustas meie tegevust jälgida männiladvast. Koer, kes sai kohe Penis’eks ristitud oli vaimustuses meie sprotikonservist ning ilmselt seetõttu sörkis ta enam kui kahekümnese tunnikiirusega kakskümmend kilomeetri meil sabas. Valmiera lähedal väsis koer ja mõned kilomeetrid hiljem ka meie.

Arhitektuurišedöövritest losside kõrval valisime ööbimiskohaks erakämpingu Koceni lähedal asuva järve äärest, kus omanikud meil lahkesti telkida ja lõket teha lubasid. Omaniku väimees oli isegi niivõrd lahke, et niitis meie jaoks telgiplatsi ja andis lõkkepuud ning tõdes kahetsusega, et sauna ja wc kasutamise võimalus siiski puudub. Lubasime, et oma jäätmeid me puu taha ei peida ning alustasime põlispuude vahele tehtud lõkke ümber Valgevene ürdinapsu maitsma. Kõiki vene umbrohtusid sisaldav jook oli muidugi meelierutav.

Päev 3

Hommik oli vihmane. Nagu ikka ronisid amfiibid hommikul esimese asjana järve, misjärel väntasime juba Lätimaa suuruselt kaheksandasse linna Valmierasse. Selles linna külastasime üht kõrtsi ja toidupoodi ning kuna mu kuldsed kiharad ei olnud päevi šampooni näinud, otsustasin kohalikku juuksurisalongi külastada. Minu juuksuriks osutus vormikas milf, kes õnneks mu kasimata juustest ja pisukesest õllelõhnast suuremat numbrit ei teinud, vaid üritas minuga iga hinna eest vene keelt purssida. Tulemuseks oli üks korralik lätipärane mullet, mis mind kohalikus pargis kohe nii omaks jopeks tegi, et iga Aivars minuga kätt suruda tahtis. Priit ja Mattias olid muidugi selleks ajaks jõudnud letijagu eripruule ära maitsta.


Edasi sõitsime mööda sirget asfaltteed Strenci nimelisse linna. Selles linnas asus üks ehe nõukogude ajast pärinev söökla, kus sai võileiva hinna eest maailma parimat seljankat ja leivasuppi ning selle söökla kõrval oli üks pood, kust sai külma linnasejooki ja selle poe kõrval oli ka park, kus seda jooki mõnusasti tarbida sai. Kõik maitses liiga hästi.

Õhtuks pedaalisime jällegi vana tuttava Koiva jõe äärde Olinase külakesse, kus kohalikud oma ehitusjärgus palktare juures oleval kaldapealsel meil lahkesti telkida ja lõket teha lubasid. Nii nagu Lätis on toredad inimesed on seal ka toredad koerad. Meie suureks sõbraks sai naabertalu taks, kes meiga terve õhtu veetis. Ainult, et siis, kui olime lõpetanud grillimisvarraste meisterdamise avastasime, et taks oli kadunud ja ning kadunud oli Priidu kotist ka terve kilo jagu vorstikesi. Leppisime siis tol korral vaid lõkkes tehtud kuldpruunide kartulite ja sibulatega. Ilmselt oli seesama koer meie rikkalikust toidukotist teada andnud oma sõbrale, sest just siis kui Priit oli lõkke ääres silma looja lasknud, hakkas tema nina all kotis maiustama röövel kass. Igatahes oli see maalilisel kaldapealsel tähistaeva all veedetud õhtu igati vääriline lõpuõhtu.

Päev 4

Hommikul käisime traditsiooniliselt ujumas ning loopisime veel lanti, kuid ainsad kalad, keda nägime olid sprotid õlis. Võtsime suuna Valka peale ja väntasime viimased paarkümmend kilomeetrit täie turboga. Põgenesime äikesepilve eest isegi nii kiiresti, et möödusime rajooni kiireimast traktorist ning just siis, kui täielikku padukat sadama hakkas, olime kenasti ühe Valka õlleka vihmavarju all. Seal nautisime veel viimast korda lõunanaabrite köögikunsti ja pruulimisoskust.

Ka Valka-Valga piiriületus sujus tõrgeteta ning jõudsime plaanipäraselt Valga-Tallinn kiirrongile. Sel korral saime oma vaguniosa ning kurja vagunisaatja, kes meid terve sõidu regulaarselt kontrollimas käis. Ta kahtlustas, et tarbime alkohoolseid jooke. Õnneks vaid kahtluseks see jäigi, kuid Tallinnasse jõudes ei kahelnud meist keegi, et ka järgmisel aastal tuleb säärane rattatripp ette võtta.

Mart

***

Sellest esimesest intiimsemast tutvusest lõunavabariigiga jäid meelde päris mitmed meeldivad seigad, mis meid kindlasti ikka ja jälle sinna tagasi kutsuvad. Inimesed olid seal avatud, toredad ning äärmiselt sõbralikud. Liiklus oli viisakas ja rahulik. Igas väikeses linnakeses ei leidunudki burgeriputkasid! Teed oli vägagi looklevad nii horisontaalses kui vertikaalses mõõtmes, mis tegi sealse kulgemise ääretult põnevaks. Hüsteeriliselt haukuvaid koeri kohtasime nelja päeva jooksul kõigest kahte. Õlut oli valikus hiiglama palju, millest nii mõnedki olid väikeste tootjate väga maitsvad pruulid. Süüa sai kohalikes sööklates mehiselt ja vaat, et maksti pealegi. Metsad ja lõkkeplatsid olid puhtad ning prügivabad. Võtame meiegi neilt veidi õppust :)

P

Nõva kalaretk

14.-15. august
Peraküla>Nõva
Meelis, Rasmus, Nele, Henri, Priit

Laupäeva õhtu oli kätte jõudnud ning lahkusin Perakülast firma suvepäevadelt. Tantsu ja tralli oli täie raha eest saanud.

Meelise ja Rasmusega kohtusin sealsamas kiigeplatsil. Tulnud olid nemad Nõvalt bussi pealt ning tee viis meid vaid veidi maad edasi paikneva Allikajärveni, kus plaanisime kalapüügiõnne proovida. Spinninguga ei olnud seal tiheda taimkatte tõttu midagi teha ja käsiõngegagi sai vaid imepisikeste särgede välja tõmbamisest hasarti. Tagatipuks tahtis hirmsuur kaan mul jala otsast järada.

Kui vahepeal olid meiega liitunud Nele ning Henri, märkasime järve vastaskaldal toimuvat tegevust. Ju olime kõik suured kalad sinna hirmutanud, sest paar kalameest tõmbasid sealt üksteise võidu kahvamõõtu kalu välja. Kiirustasime ruttu sinna, et asjale veidi valgust heita. Kaladeks olid koletisemõõtu kogred, keda mitu päeva sisse söödetud kohast elavjärjekorra alusel välja tiriti. Saime sellest vaatepildist oma püügiisu kenasti rahuldatud ning otsustasime randa minna ja laagri üles seada.

Ilmad olid veel kenasti suvised ning rannamõnusid sai järgmisel hommikul vägagi edukalt ekspluateerida. Teised püüdsid kogu meie ees laiuva lahelõigu eeskujulikult läbi, kuid paraku asjatult ning otsustasid siis veidi lootustandvama püügiviisi kasuks. Meelis oli leidnud rannast kõrgtehnoloogilise kolme lipsuga põhjaõngerakenduse ning mina liivalt paar vürtsivaba kilu. Meelis sättiski õnge valmis ning heitis selle kaugele merre saaki peibutama.

Senikaua olin mina oma viimsed motivatsiooniriismed kokku kogunud ning sättisin õhtul tegemata jäänud telgisauna üles. Kividega on seal rannal äärmiselt kasinad lood, kuid trumbiks olid mul juba suve teises otsas veidi eemal asuvale privaatrannale kuhjatud hunnik, kus Kärliga öösel mitmete aastate esimese telgisauna tegime. Rannas on selle tegevusega ikka ääretult mugav - saab liiva kaevata vägagi mõnusa saunaaseme, merelt kantud plastpudelites vajaliku koguse leilivett keeta ning end parajalt jahedasse vette kasta.

Saun sai just nii suur, et meid kõiki ära mahutada ning kivid punaselt hõõguvad, nagu kombeks. Selleaastased kolm telgisauna, kõne all olev sealhulgas, pole korralikult köetud maasaunale karvavõrdki alla jäänud. Leil oli mõnusalt äkiline ja piitsutas meid kõiki korralikult.

Peale sauna otsustas Henri minna uurima, kas Meelise sööda ümber mingit tegevust näha peaks olema. Senimaani oli spinna ots seisnud liikumatuna. Üsna pea kostis rinnuni vees oleva Henri juurest paar hüüet. Ta nägi sööda ümber liikumist ning rakendust välja vedama hakates oli selge, et olime midagi kätte saanud. Kaldal nägime, et see on parajalt suur lest. Puhastasime lesta kohe ning sättisime panniga lõkkele. Maitses väga õrn ja hää!

Teguderohke pealelõuna seljataga, tegime kiired ampsud ning sättisime sammud tagasi Nõva bussipeatuse poole. Teel poest läbi hüpates kohtusin veelkord Henri ja Nelega, kes siis tsikliga Tallinna poole vurama asusid.

Norrat avastamas

29.-30. mai
Vao>Norra>Jõeküla
Mart, Rasmus, Sven, Lehar, Priit
b
b
Kuna eelmisel aastal väisasime Londonit Alam-Pedjal, siis tuli tahtmine ka sel aastal mõnd nimekat paika külastada, mistõttu sai sihtkohaks valitud Norra.

Norra ei läinud me lennukiga, vaid päevinäinud liinibussiga, algusega Paidest ja peatusega Mäos, kus ülejäänud seltskond minuga liitus. Vao bussipeatuse juurest hakkasime astuma, et näha kolhoosiajast pärit purukspekstud akendega korterelamuid, lõputuid kuldkollaseid rapsipõlde, tigedaid külakoerasid, siloauke ning kõige lõpuks ka suursugust allikatega ümbritsetud Norra mõisa.

Sealsamas mõisas toimus ka meie lõunatamine. Sel korral siiski mitte sviidis ja 5-käiguliselt, vaid maja taga olevate nõgeste ja sipelgapesade vahel purgisupi ning konservide näol. Kuna peamine soov oli jõuda ikkagi kuhugi kalale, siis jätkus meie tee väikeste allika-vaatlemise, villi-pigistamise ja õlleste-riiete-väänamise peatustega Põltsamaa jõe äärde.

Nagu ikka, sadas ka seal korral iga natukese aja tagant ning sellest tulenevalt valisime laagripaigaks kaldaäärse kuusepadriku, kus lõkke püstitamine erilisi probleeme ei valmistanud. Sel päeval oli Neptun armuline vaid võrkkiigega matkama tulnud kalurile, kelle lõkkel küpsetatud havi maitses oivaliselt. Olgu siinkohal mainitud, et järgmisel päeval õnnestus mõnel mehel veel käed kalaseks teha (esimest ja viimast korda sel aastal) ning meeldejäävaks tegi matka ka asjaolu, et aasta esimese ujumisega sain kaasa pool suve kestva nohu.

Mart

19 september 2010

Matsalust...

17.09.2010

otsida ja avastada, näha teisi maid
selleks, et
lõpuks valgust heita sellele,
kuis ma siia sain.

miks ma tulin, kes ma olen, kuhu olen teel -
see kõik on ainult selleks, et
ükskord keegi meist saaks leida
maailma, uue, veel.

15 september 2010

Pandivere matk

2.-4. aprill
Tamsalu > Väike-Maarja
Mattias, Priit, Kristel


Päev 1

Oma seekordset rännakut alustasime koos Priiduga juba päris vara. Eelnenud öö unetundidel ei maksa pikalt peatuda - Priit tuli peaaegu otse sünnipäevalt ja mina peolt. Vaatamata sellele jõudsime mõlemad suht viimasel hetkel siiski sulguvate Tallinn - Tartu rongiuste vahelt sisse lipsata. Kuna ees ootas 3 imelist päeva lakkamatu uduvihma ja ürgmetsade keskel, ei lasknud me end pikalt paluda - veel enne kui rong minema kaapis, tegime me ka esimesed sinekad lahti.

Kuna rong väljus varavalges, maandusime oma esimeses kohtumis- ja sihtpunktis Tamsalus umbes normaalsete inimeste ärkamisajal. Minu jaoks tundus seegi pööraselt vara. Meie kolmas kaasvõitleja, Kristel, pidi kõikide eelduste kohaselt Tartu poolt tulles meiega mingil hetkel samas kohas ühinema. Kuna meie kolmanda matkasemu tööpäev ei lasknud teda aga heade mõtete linnast sama varakult tulema, kui meid, pidime temaga sealsamas Tamsalus kohtuma alles sama päeva õhtupoolikul. See tähendas, väikese saladuskatte all, seda, et meil oli vaba aega peaaegu, et terve päev.

Mõningase arutluse peale võtsime Priiduga suuna Porkunile. Seda ikka selleks, et iidsele 1479. aastal rajatud piiskoplinnusele ja ~19 saj. valminud mõisale pilk peale heita. Ilm, tuleb tunnistada, oli päris eriline - minu meelest sadas stardist saati peent uduvihma. Kui oleks sadanud paduvihma, oleks see ehk riietelt maha valgunud. Mitmetunnine tihe udu aga tungis ilmse ükskõiksusega läbi ka vägagi korralikust matkariidest. Õnneks oli piisavalt soe, et udu hajudes suutis kehasoojus riided jälle mõneks ajaks ära kuivatada. Säärane tihe uduloor tegi sealsed kunagised kuulsad sõjatandrid, lahingväljad ja metsad kargeks ja müstiliseks.

Pärast põgusat tiirutamist-uurimist mõisapargis, otsustasime teha hilise hommiku/varajase lõunasöögi. Vahelduva eduga tibutava vihma eest seadsime ennast mõnusalt Porkuni mõisa aida suurte kaarvõlvide alla varju. Tuleb tunnistada, et kuigi reeglina maitsevad matkal pea kõik toidud hirmhästi, oli selle lobja näol tegemist ikka päris talumatu ollusega. Isegi Priit, kes muidu kõik korralikult ära sööb, üritas midagi maha kallata või ära jagada. Võimalik, et meie söögiisu oli häiritud ka võimsalt levivast lehast, mis sealsete iidsete võlvide all ninna tungis. Haisus süüdi olevat tegelast otsides leidis Priit lõpuks enda kõrvalt ka suhtseliselt elutu ja igaveseks "linnumaale" ära läinud tiivulise.

Uudistasime veelkord Porkuni järvesid, mõisahoonet ennast ja selle ümber levivat arhitektuuri ja võtsime vaikselt suuna tagasi Tamsalu poole. Kuigi Porkuni paikneb Tamsalule päris lähedal, läheb ühest kohast teise (~6-7 km) vantsimisele ikka tublisti aega. Aega oli meil aga ohtralt, niisiis otsustasime poolel teel tagasi veel ühe peatuse teha. Korduvalt olime rääkinud võimsaid lugusid mahlasetst vakladest ja ussikestest, kes end surnud puukoore all peidavad. Sedamaid tõmbasime rajalt kõrvale, heitsime muist varustuse õlult ja suundusime läbi lume sumbates vanu ja surnud, kuid siiski püstiseid männipuid otsima. Pärast tigedat nokitsemist, kaevamist ja uurimist saime ühele kooretükile kokku kogutud arvestatava hunniku mahlaseid valgeid ja vägagi puhta olemisega loomakesi. Proovisime neid toorelt ja tõsi ta on, et neil tooremat sorti maitsva pähkli mekk oli... Pole eriti imestada ka, kui nad ainult puukoorest toituvad. Ülejäänud poisid viskas Priit pannile ja praadis krõbedaks. Nii vähe kui neid oli, tuleb tunnistada, et tõeliselt hea ja krõbeda õllesnäki saaks neist igatahes.

Tamsallu tagasi jõudsime seiklustest hoolimata ikkagi varem. Seetõttu tegime Kristelit oodates aega parajaks nii, nagu õige kohalik mees seda ikka teha võiks - võtsime hapukurki, kala ja sinekaid ja siirdusime bussipaviljoni tuututama. Kurgi ja kala asemel paistsid seal küll sihvkad ja muu nodi popim olevat, aga kurat sellega. Omaks meid ei võetud, aga ära ka ei aetud. Selleks ajaks, kui meie neiu rongilt maandus, olime juba päris korralikult timminud. Väikesed taaskohtumisele omased tervitusrituaalid ja me pääsesime taaskord liikuma, edaspidi juba kolmekesi.

Nüüd plaanisime oma sammud seada Porkuni asemel juba Väike-Maarja suunas. Õhtu saabudes hakkas vaikselt hämarduma, valge lumi muutus koos metsade ja uduga sügavaks ja tumedaks siniseks. Rändasime päris mitu tundi rahulikult mööda suuremaid ja väiksemaid külateid, kolhoosiaedu ja maanteid. Pimeduse saabudes sai valgusejumal Priit loomulikult oma (uut ja kadestamisväärset) Petzli pealampi katsetada. Sellise prose valguses ei osanud suuremal maanteel vastutulevad autojuhid enam päris täpselt käituda. Ilmselgelt oli neile ohutum Mattiase töökindla ja kompaktse Tikka XP abil vastu liikuvatest inimestest märku anda.

Nii umbes Ilumäe kandis otsustasime teelt paremale metsapoole ära tõmmata ja endale ööseks mõnusa laagripaiga leida. Metsas puude varjus oli lund veel ohtralt. Sellest hoolimata ei teadnud ka see lumi päris täpselt, kas on viimane aeg ära sulada või mitte. Ülepõlve lumes märgade ja lookas puude vahel oli tulemuseks päris vesine olukord. Loomajälgi oli metsas nagu muda - pea iga väiksema kuusejupi ja puu all oli keegi maganud ning loomulikult ka mineerinud. Lõpuks leidsime rägastiku vahel piisavalt lageda ala, et sinna varjualune püsti panna ja lõke teha. Kuna kõik puud ja põõsad olid täiesti viimseni vettinud ja Maia Sticks oli maha ununenud, kujunes tuletegemine päris mõnusalt aeganõudvaks ürituseks. Kuigi selles metsas andis seda ühte kasepuud otsida, oli just kasetoht see, mis ka märjana särisedes põlema läks ja lõkkesoojale lootust andis.

Kuna kõik peale minu olid väsinud ja vanad ja peorikkujad, pidime pärast paari väikest lõkkeviinerit ja ürdikalonksu peo kinni panema ja siiski magama minema. Üritasin veel veidi tuututada, aga noh, üksi pole see ikka see. Koorisin ka ennast võrkpesu väele ja ronisin magamiskotti. Üritasin veel märgi saapaid magamiskotti kuivama võtta ja teisi lollusi teha. Kui ma ennast viimaks, pärast korralikku rahmeldamist, magamiskotis päris hästi tundma hakkasin, otsustasin siiski veel, et pean kiirelt nr 1 sooritama. Vupsasin püsti, sain kuidagi saapad jalga ja hüppasin varjualusest kolm kiiret sammu eemale. Sellelsamal hetkel ehmatas minu äkilise liikumise peale keegi piisavalt suur neljajalgne meie varjualuse taga , sest see keegi pani korraliku müdina saatel teisele poole ajama. Pidasin veel pikalt endamisi aru, kas on ikka kõige õigem hetk pimedas metsas üksinda selliseid ekstreemsusi, nagu seda sorul käimine on, sooritada. Öös on asju.

Päev 2

Kui ma õigesti mäletan, oli hommik suhteliselt märg ja külm. Endiselt või jälle sadas vahelduva eduga mingi seletamatut ollust. Kiire turbopuder, hommikused ürdikad, loomulikult vältimatu Nordqvist kondentspiimaga ja plotsak.

Kuna sellises metsas oli meie liikumistempo kohati puusadeni lume ja võsa tõttu aeglane, läksime tagasi tee peale. Sammusime pisut edasi Väike-Maarja poole. Ärinast pöörasime Põhja Koono ja sealt edasi Aburi peale. Just siis, või ehk isegi pisut varemgi, tuli Kristelil mõte ja idee, et tema vanaemal olnud Kullenga lähedal talu. Mingil kummalisel põhjusel otsustasimegi Kullengani ära minna, küllap lootuses mingit talu näha. Kullengas aga oli suur ja tige teerist väikese ohtutussaarega. Kuna selleks ajakas oli vist enamikul meist kolmest pisut jahe ja kõht tühi, otsisime ka sobivat lõunaplatsi. Alustuseks proovisime ohutussaarena kasutusel olnud mururiba keset ristmiku. Paraku ei olnud see vistap kõige geniaalsem idee ning lõpuks leidsime teeääres mõned silopallid, millel peatuda. Kristel arvas, et seni kuni meie Priiduga mingit purgisuppi soojaks ajame, läheb tema ja otsib tolle talukese siiski üles. Jäime siis esialgu asjalikult suurte ja käärinud heina järgi lõhnavate kerade vahele passima. Proovisime korduvalt seda rõõmsat piirituselaadset ollust joomise asemel põlema panna ja eks ta üks viga oli. Kordi kaks-kolm ta järjest igatahes põlema ei läinud. Mingil hetkel saime siiski minu pudruses katelokis supi soojaks. Toit oli valmis, aga mida polnud, oli Kristel. Sõime Priiduga väikese supi. Soojale supile vaatamata oli mind selleks hetkeks tabanud ametlikult väike motivatsioonilangus. Oleksin parema meelega edasi liikunud, selle tigeda supi vahele jätnud ja kuskil veidras pärapõrgus varakult laagri püsti löönud, Lorpeni Trilayeri ära kuivatanud ja siis tuututama hakanud.

Pärast arvestatavalt pikka rännakut saabus ka meie neiu oma taluotsingutelt. Nimelt laekust ta peaaegu suunast, kust teda kõige vähem oodata oleks osanud. Kui ma õigesti mäletan siis leidis ta mitu, isegi väga mitu vähemalt põlvini vettinud põldu, mõned kuused ja natuke veel asju. Ükski neist ei meenutanud siiski vanaema talu. Kui temakenegi söönud ja "kuivad" sokid jalga saanud, trippisime jõudsalt edasi. Soe tuli sisse ja motivatsioon laiutas koos pika ja sirge teega ees! Pärast pikka sirget jõudsime Veadlasse. Olime juba peaaegu kõigist taludest möödas, kui otsustasime siiski mõnest inimestega talust pisut joogivett pärida. Suundusin esimesse, kus mitu kohalikku meha ümber ATV asjatasid ja palusin lahkelt nende kaevust märjukest. Inimesed olid küll külalislahked ja rõõmsad, kuid pidid kurvastusega nentima, et nende kaevust vaid solgivett tuleb. Veel küsisid nad, kuhu me läheme ja meie vastuse peale, et me Kadila raketibaasi suundume, uudistasid nad kurjakuulutavalt muiates, et kas meil relvad ka kaasas on. Olgugi, et peale nugade meil suurt kaasas polnud, pidasin paremaks kiirelt ja enesekindlalt jaatav vastus anda.

Edasist teed polnud ükski normaalne inimene vist ammu läbinud. Võimalik, et vaid jahimehed ATV-de ja jeepidega. Kuigi suur osa lumest oli sulanud, oli teda seal eeldatavasti veel nädal varem topelt olnud. Vahepeal läks hämaraks, siis juba päris pimedaks. Loomulikult hakkas vahepeal ka sadama. Kui olime juba päris sügaval keset kummalist inimtühja maa-ala, leidsid eespool sammuvad Kristel ja Priit midagi päris huvitavat. Nimelt oli keset teed suur hunnik laialipuistatud karvu, natuke verd ja enamvähem terve kitse skelett. Jahimehed püütud saagile vaevalt sellise taktikaga läheneksid. Saja meetri pärast olime eelnevale analoogsel karvadega kaetud platsil. Küllap oli kellegil kõht päris tühi ja tapatalguteks oli säärane inimtühi ja kottpime mets igatahes vägagi sobilik.

Meie esialgsete plaanide kohaselt oleksime veel sellel ööl kõvasti kõmpima pidanud. Seda ikka selleks, et hommikul võimalikult kaua magamiseks ja toimetamiseks aega oleks. Paraku ei liikunud meie selles müstilises metsas sama kiirelt kui aeg. Käisime ja käisime, aga tulema pidanud teeotsi ei olnud kusagil. Mingil hetkel siiski tuvastasime ühe suurema raja. Esimene hurraa vaibus kärmelt, kui saime aru, et oleme oma liikumiskiirust ja kaardilugemisoskust pisut üle hinnanud. Tegemist oli vaid esimese teeotsaga, mis tähendas, et meil oli veel palju minna. Seetõttu otsustasime oma marsruuti lühendada ja järgmisel päeval siiski Väike-Maarjasse välja jõuda. Leidsime teeäärses metsas suurte puude all lagedama platsi ja püstitasime varjualuse. Mets oli kummalisel kombel nii korralikult hooldatud, et isegi lõkkepuid oli kohati keeruline leida. Õhtusöögiks oli mõnus tummine punavein ja Priidu kodukootud marinaadis eriliselt hea liha. Kuna väsimus päris korralik, heitsime suhtseliselt varakult tuttu.

Päev 3

Vaatamata sellele, et eelmisel õhtul niigi oma distantsi lühendanud olime, ei olnud meil väga palju aega. Hommikune uimerdamine võttis oma aja, rajale saime siiski täpselt graafiku alusel. Graafik pidi garanteerima, et me ka õigeaegselt Väike-Maarjast Tallinna saame. Kuna minul hakkas aeg otsa saama, tegin ees veidi tempot. Pikad lumised teed aga venisid ja venisid. Pärast mõnetunnist rahmeldamist sai selgeks, et soovitud ajaks ei jõua me kohale mingi hinnaga. Lõpu võtsime rahulikult ja mõnusalt. Lõpp-punkti laekusime päris täpselt mõned minutid enne Kristeli Tartu-bussi. Mina ja Priit põikasime veel läbi Rakvere bussijaamast ja pärast väikest kohalikku pingiistet tulime ka pealinna ära.

Over and out!
MV